1. 11. 2011
A máme tady podzim v plné své kráse (Feltu vytvořil nádherné pozadí) a se všemi svými neduhy. Ale co, kluzké listí odvane vítr, žaludy sežere divá zvěř, bahno vyschne, dny se začnou zase protahovat a slunce hřát. Jen si musíme půl roku počkat...

Zapomněl jsem se pochlubit, že jsem si v srpnu pořídil Ergon BD2 (je fakt super!), po němž jsem dlouho a marně toužil. Mohu si tak odškrtnout další splněné bajkerské přání. Ještě si postavit trail, natočit na něm videjko (např. jako From The Inside Out - Coming Soon) a být oficiálním hostem třeba na Giro d'Italia 2012 (epesní trajler) a byl bych spokojen :-)


20. 10. 2011
Mistrovskou DH palbu v podání Dannyho Harta jsem už viděl snad 10x, ale stále mne neomrzela. A pokud vám jeho jízda přijde nudná, extatické komentování kolegů z Freecaster.tv vás musí nadzvednout ze židle. A pokud s vámi nehne ani to, pak vás zvedne třeba KO na trailu, který buvolec káma uštědřil jezdci Teamu Jeep South Africa. A jestli nezabere ani tohle, pak snad už jen rozmáhání se technologií F1 alias KERS na kole :-)


8. 10. 2011
Třetí ročník GoGo Race si oproti loňsku bohužel vybral počasí nehezké - poprchávalo celý den a k tomu byla klendra jako v Rusku. Nicméně i přes tuto nepříjemnou skutečnost se mi nakonec podařilo splašit (resp. doslova uhučet :-)) parťáka. Té cti doprovázet mne bok po boku při hledání kontrol v okolí Nového Strašecí se dostalo Luďovi. Závod jsme pojali výletnicky (viděli jsme dokonce 2 Řípy, to asi z hladu :-)), ale i přes šnečí tempo jsem byl s naším výsledkem nakonec spokojenější než loni (víc nalezených kontrol a návrat před limitem). Nehynoucí dík patří organizátorům a obdiv všem startujícím! Tak za rok zase ve Strágu ciao! Fotazzz hír.


3. 10. 2011
Enduro, toť pojem, který začíná čím dál víc vládnout světu MTB. Ovšem nejen v podobě nových kategorií kol a vybavení či v samotném pojetí jízdy, ale i v pořádání závodů inspirujících se v automobilových rallye. Abyste si udělali představu, o co že to vůbec jde, mám pro vás 2 videjka - reklamu na novou all-mountain helmu MET Terra a shot aktuálního italského enduro šampióna Andrea Bruna.

I v české kotlině začínají enduro závody konečně vystrkovat růžky. Jako příklad uvádím 2 akce z námi již navšívených lokalit, a to netypicky "jednoerzetový" Falcon Ultimate Enduro po Rychlebských stezkách a příští víkend se konající Singltrek Rally na Singltreku pod Smrkem. Třetí, zatím neznámá vlaštovka se jmenuje Nejdek Illegal Enduro a dle hodnocení v reportu šlo asi o nejtechničtější masoxxx. Enduro má zkrátka tisíc podob, ovšem láska je to jen jedna :-)


16. - 18. 9. 2011
Na sklonku léta jsme se vypravili do Saalbachu ještě jednou, tentokrát si jej užít konečně s tou jejich Joker Card. Ubytko v parádním penziku, kde jsme dleli celé 3 dny úplně sami, za cca EUR 25,- na hlavu a noc a k tomu celodenní permice na všechny lanovky v resortu v ceně EUR 32,- grátis?!? Nechápu, ale vřele doporučuju :-)

Musím pochválit červenou lajnu Adidas Freeride, kterou jsme až na 1 úsek dali všichni a navíc byla hodně zábavná i pro lamy, jako jsme my :-) Osudnou se nám bohužel stala nejjednoduší trať s nejvyměklejším názvem, a to Milka Family Freeride. Yak hodil na téhle lávce smotku tak brutální, že ho Jiří s Tomášem našli ležet v bezvědomí až pod tím odvodňovacím kanálkem (vpravo dole), kam ho katapultovalo kolo! Naštěstí záchranka přijela bleskurychle a aktér to odnesl "jen" 3 dny v úrazovce v Zell am See, těžkým otřesem mozku a 22 štychů v obličeji a dutině ústní. Integrálka je holt dobrá věc...

Jinak počasí nám vyšlo oproti předpovědím nadherné (možná by se slušelo napsat tip-ťop) a my vykružovali jednu klopenku za druhou. Jenom účel tohoto wallridu mi unikal, ale taky nemusím chápat všechno, ne? :-) Fotazzz zde.


5. 9. 2011
Světový šampionát horských kol vyšel našim bajkerům na výbornou - Jarda získal svůj první triumf a naplnil tak očekávání. Frky oblékl duhový dres už potřetí a trochu nečekaně tak zastoupil obhájce titulu Tomáše Slavíka aka Datla. Kucí jsou prostě maséři!


31. 8. 2011
S koncem měsíce by se slušelo dodělat resty:
Svou bajkovou minidovolenou jsem začal s Yakem na otočku na Singltreku pod Smrkem. Stihli jsme objet sice jen klasický okruh (průzkum letos nově nakopaných trailů necháme na příští rok) a v Obřím sudu měli opět zatvoreno (zavíračka v 19 hodin!?!), ale počasí nám dopřálo kouzelnou scenérii bezstarostné existence :-) Zkrátka a dobře boží! A kdybychom přijeli o několik dní dříve, možná bychom se potkali s  již legendárním propagátorem MTB Hansem Reyem a úřadujícím světovým 4X šampiónem Tomášem Slavíkem v roli jeho průvodce.

U bráchy na Kokořínsku, pokud tedy zrovna nepadaly trakaře z nebe, jsem si naopak užíval přírodních trailů, případně se uchýlil na relax a Svijanský máz do Hostince pod Houskou. Svůj zamilovaný sjezd od bořejovského kostela po zelené jsem si samozřejmě taky několikrát vytlačil, resp. vychutnal gravitaci opačným směrem.

Nakonec musím zmínit letošní nejpočetnější cyklistickou vyjížďku - po práci ke klecanskému přívozu, jaká klasika :-) Nicméně 8 figur je zatím náš rekord. Pěkně se rozrůstáme, tak jen houšť!


20. 8. 2011
Jarda letos na bajkách zle diktuje! Tak doufám, že mu ta vítězná fazóna vydrží ještě těch 14 dní, které zbývají do zářijového MS ve švýcarském Champéry :-)


14. 8. 2011
Jarda je boréééééc!


3. 8. 2011
V Norsku sice vyrábějí parádní bike lifty, ale nás v české kotlině dnes navždy opustil legendární cyklistický komentátor, novinář a nadšenec Robert Bakalář aka Baky. Snad prohání svou silničku na lepším povrchu, než jakým se "chlubí" české komunikace. R.I.P.


22. - 26. 7. 2011
Po dvou letech jsme se s Bertem, Vikem a Tomem vydali navštívit Barbaru, resp. její epesní kutloch v Saalbachu. Z pěti dnů pobytu jsme měli hezky jen v pátek a v úterý, ale aspoň jsme zase zažili pořádné bahenní lázně.

Big 5 Bike Challenge, výzva, kvůli které jsme do Saalbachu vlastně jeli, nás tedy vůbec nenadchla. Technicky zajímavé úseky byly v důsledku vytrvalých dešťů nezdolatelné a některé sjezdy po širokých makadamových či dokonce asfaltových cestách si mohli traséři také odpustit. Dole kopcom by bylo lepší valit to terénem...

Až se na místo činu v září vrátíme, prosili bychom slunečné a teplé počasí, vyschlé traily a navrch tu pochystanou Joker Card :-)

Cool Saal Gang Bike Pics here.


15. 7. 2011
Pro pobavení tu mám jednoho cyklistu-potápěče a jednoho cyklistu-úchyla, který srazil těhotnou ženu a pak ji "osahával jazykem" :-)


11. 7. 2011
V pátek přijel Lubuna do práce na kole a po šichtě jsme ze Zličína vyrazili směr Nové Strašecí (pěkný úsek z Doks po naučné podél Kačáku na hráz Turyňského rybníka). V sobotu jsme pak urazili pro mne letos rekordních 57 kilometrů :-) Ovšem o úsměvu na tváři jsem si ke konci výletu mohl nechat jen zdát. Byl jsem prošitej jak oteplovačky a nebýt Lubunova vytrvalého povzbuzování, ležím tam někde ve škarpě ještě teď. Je to holt kraj kopcovity :-) Nicméně Lubunovi díky za perfektně připravenou trasu, a to včetně precizního časového odhadu (vlak mi neujel a čekal jsem na něj jen necelou čvrthodinku - prostě zn. ideál).

Zmínit musím výživný sjezd po červené od hájovny Kaly (až vám po pravé ruce zmizí plot obory, začne teprve to pravé Eldorádo :-)) a neznačený trailík (za rok již možná kvůli vyhlášení NP Křivoklátsko pro terénní cyklisty nepřístupný) z Újezda nad Zbečnem po pravém břehu Berounky do Roztok. Vzorec výškového profilu výjezd-vyhlídka-sjezd se několikrát opakuje, tak šetřte síly. Křivoklát je turistická klasika, kterou jsem ovšem viděl po asi 20 letech, a ve Zbečně si na své přijdou i milovníci vesnické architektury a řemesel.


28. 6. 2011
V sobotu jsme s Berťasem popojeli lokálkou do Unhoště a dali si můj oblíbený skorosingl po modré. V Malých Kyšicích jsme se připojili k Všéťovi, Verče a Lubunovi, kteří už měli v nohách cestu z Nového Strašecí. Původní report si tentokrát přečtěte na GoGo webu. Já jen zmíním svou první (to je ostuda, co?) návštěvu vyhlídky nad Sv. Janem pod Skalou a vypíchnu dva zábavné sjezdy: z Kyšic po červené stylově k Červenému mlýnu a potom ze Solvayových lomů po zelené do Hostimi.


17. 6. 2011
Čtvrteční stávka odborářů pražské MHD donutila cestující přesedlat na alternativní dopravní prostředky. Počet cyklistů se údajně zdesetinásobil a Praha tak vyvrátila vousaté dogma, že není pro každodenní cyklistickou dopravu z mnoha důvodů vhodná (velká převýšení do kopců od Vltavy, nedostatek cyklostezek atd.). Praha nejen že se může stát cyklistickým městem, ale může se v tomto ohledu blížit i vyhlášeným cyklistickým mekkám, jako jsou Amsterdam, Kodaň či Vídeň. Podle počtu ořů ve firemní kolárně se cyklisté u nás v práci v onen inkriminovaný stávkový den rozmnožili pouze 5x, čímž jsme za celopražským průměrem krutě zaostali :-(


10. 6. 2011
Tak prodloužený víkend v Rychlebkách máme zdárně za sebou. Nikomu se nic vážného nestalo (nepočítám odřeniny, naraženiny a podobné banality :-)), počasí vyšlo parádně a všichni jsme si to bajkování dosyta užili. Od čtvrtečního večera do neděle náš gang bang čítal neuvěřitelných 6 (slovy šest) figur! V tomto počtu je již jakákoliv synchronizace čehokoliv o něco obtížnější, ale i na to jsme si časem zvykli a smířeni s osudem jsme se snažili vnímat toto negativum jako přínosnou rekreační činnost, kterou asi nejlépe vystihuje odborný termín "zevlování" :-)

V pátek jsme si na rozježdění střihli to největší peklo - Traily pod Sokolím vrchem (hned vpravo vedle kříže), vybudované z pozůstatků starých loveckých chodníčků. Úvodní Tajemný nám naznačil, že jsme trénink techniky hrubě ošidili. Traily to ale byly epesní, helmu dolů před staviteli. Nakonec jsme si na náročný, místy až trialový terén zvykli natolik, že nám jediný černý trail, zvaný Wales, přišel pohodovější než papírově (černá=nejtěžší, zeleňák=střední obtížnost, hnědka=nejlehčí) o level lehčí Tajemný.

Zbytek pobytu jsme řádili na Trailu podél Černého potoka, k němuž jsme v neděli přidali Mramorový trail, Sjezdy a krátký trailík Kolem hradu. Jakub s Tomášem, kteří dali celý Sokolí vrch na svých old school hard tailech, mají náš nehynoucí respekt! Sám bych tam na těch jejich hajtrách pár mrch taky hodil :-) Nicméně po nedělním zapůjčení celoodpružených Merid z místního infocentra si chlapci předsevzali, že na podzim zainvestují do nějakých fullů.

Tak zase někdy příště, Rychlebky! Pics here.


30. 5. 2011
Víkend u Ludi na Zastávce mne psychicky vždy velice osvěží. V sobotu jsme měli od pana doktora naordinován relax, klid na lůžku a krátkou projížďku. V neděli jsme si pak dali do svých krásných těl o trochu víc :-)

A před nadcházející návštěvou věhlasných Rychlebských stezek je spolu se mnou můžete dopředu "nastudovat" z oficiálního, a moc pěkně natočeného i zpracovaného promovidea, případně z videoreportu redaktorů serveru mtbs.cz.


26. 5. 2011
Stručně: panorámata z úterní návštěvy přívozu v Klecanech, prdelní články o koncertní cyklotour Xaviera Baumaxy a ještě prdelnější popis zážitků z absolvování MTB maratonu Král Šumavy. Sranda zkrátka musí bejt, i kdyby fotra věšeli :-)


21. 5. 2011
Poslední rozloučení s milovanou přilbou Giro E2 proběhlo důstojně - ve známém pankáčském podniku Modrá vopice a za asisience prémiového plzeňského ležáku :-) Snad mi její nástupkyně, sexy allmountain vládkyně Xar bude sloužit stejně dlouho a dobře. R.I.P.


20. 5. 2011
Dopoval Armstrong nebo ne? Tohle asi bude věčné téma všech sportovních fandů. Lance možná je nejtestovanější osobou v historii sportu, nicméně o čistotě cyklistiky mám vážné pochyby a jak se říká - na každém šprochu pravdy trochu. "Armstrong bral to stejné, co my ostatní v pelotonu. EPO, testosteron, krevní transfúze...," uvedl čtyřicetiletý Hamilton. Z toho se mi svírá srdce, fakt :-( Ale večerního sestřihu 13. etapy Gira d'Italia s dojezdem na Grossglockneru, nejvyšší hoře Rakouska, se paradoxne nemohu dočkat...


16. 5. 2011
V sobotu jsme po několika výletech jen ve dvou vyjeli konečně v počtu, který již označujeme technickým termínem Gang bang :-) A jelikož Luďák seděl na bajku letos v podstatě poprvé, nechtěl se pouštět do žádných větších akcí :-) Střihli jsme si tedy jen krátký okroužek přes Dolní Počernice, v nichž nám Luďák naproti kostelu odtajnil úžasnou hospůdku na statku, kde čepují Budvárek. Alespoň jsme se cestou zpátky projeli po loni objevené terénní paralele k nudné a Luďákem preferované cyklostezce. Naštěstí jsme s Vikoušem toho silničáře přehlasovali :-)


5. 5. 2011
Cestu za Mary a Majklem na čarodějnice jsme si s Vikoušem dali na kolech přes Brdský hřeben, na který jsme se jako správné městské lemry vytáhli z Dobřichovic cyklobusem. Málem jsme se do něj ale nevešli, neb ho celý bezskrupulózně okupila parta rodin s dětmi. V Černolicích jsme proto šlápli do pedálů, abychom je setřásli, a natěšeni na ticho, samotu a klid, rušený jen hučením gum poskakujících po lesní cestě, jsme to valili směr Černolické skály. Před sjezdem z nich jsem ale zahamtnul brzdy a nevěřícně koukal na nekončícího hada cyklistů s čísly na rodlech. Romantická idyla se rázem rozplynula - že se jedou Trans Brdy, jsme trestuhodně nepodchytili.


29. 4. 2011
Na velikonoční víkend jsem vyrazil za bráchou do Bořejova na Kokořínsku. Naplánoval jsem si trip z Byšic, kam se dá z Prahy dojet vláčkem motoráčkem. Na papírové mapě jsem to odhadl na cca 40 km, ale Cykloserver mi po naklikání trasy ukázal pouhých 31 km, zato s převýšením 763 metrů. Alpy oproti kokořínským dolům hadr :-) Nicméně výlet to byl nádherný - příroda v rozpuku, nepotkal jsem relativně ani nohu, objevil partyzánský úkryt, od hradu Houska dohlédl až na Říp a při následném sjezdu pohřbil kolo i sebe v hromadě spadaného listí. Musím na svou obranu dodat, že klouže jak sviňa :-)


22. 4. 2011
Dnes tu mám dva články, jejichž společným tématem je "cyklokriminalita". Okrádat cyklisty z jedoucího auta je síla, ještě že spolu s kabelkou nestrhli z kola i tu nebohou paní. Člověk si připadá skoro jako v Itálii, kde ovšem tamní lapkové používají k motorizovanému čórování daleko obratnější motorky.

Zato druhý zloděj mne pobavil! Nejen že ukradl loni v říjnu dvě horská kola za 6 500 korun… převezl je na káře k sobě domů a těšil se, že je výhodně prodá, ale když okradená majitelka vypsala za nalezení kol odměnu, neváhal je "vrátit" a zkasírovat 3 kila a flašku slivky :-) Chmaták ale policisty nepřelstil a já bych mu nejraději ty nenechavé pazoury usekl! Pak by nás mohl reprezentovat na paralympiádě - třeba v nové disciplíně "jízda bez držení" :-)


13. 4. 2011
V neděli nám ostatní dali košem, tak jsme vyrazili jen sami s Vikoušem vlakem do Unhoště s plánem návratu na místo činu, které jsem objevil před dvěma lety. Jde o cca 3 km dlouhý skoro singl, který začíná u rybníka pod městem, po modré značce kopíruje romanticky meandrující Černý potok a končí na rozcestí s červenou. Úsek má parádní flow, vede přes 4 mlýny a když budete mít štěstí jako my, nebudete se o něj muset dělit s dalšími cyklisty.

Ale i zbytek cesty dále po červené do Loděnice a pak po zelené směr Praha byl zajímavý.

Kucí absentérský, nebojte, tuhle modrou lahůdku si s vámi rád dám letos i podruhé :-)


6. 4. 2011
První dubnový víkend, první opravdu teplý a slunečný víkend, první hromadná víkendová vyjížďka, první opravdu prozevlovaná víkendová vyjížďka - zkrátka samé primáty! Vlakem šup do Řevnic, tam hned 2 piva a pak už se alkoholová nit táhla celým tím božím dnem :-) Za snahu a účast jsme byli odměněni nečekaným objevem v podobě epesní hospůdky v Letech. Jenom ten strejda Prošek s udicí tam chyběl :-)


2. 4. 2011
No konečně!


30. 3. 2011
Netušil jsem, že 200 metrů cyklostezky může stát 18 mega! Ovšem za takové zavěšené veledílo je to určitě ještě málo. A vůbec, proč vlastně stavět konvenční cyklostezky, když je můžeme nahradit nejrůznějšími "unikáty" typu zavěšená rampa, visutý most apod.? Úředník vyštrachá nějakou přitroublou euronormu, vyloží si ji po svém a kšeft dohodí kámošovi. Inu taková smutná čecháčkovská klasika :-(


17. 3. 2011
Jaro už vystrčilo své sluneční a teplé růžky a já začal jezdit do háku na kole. Ale pozor, od včerejších zpráv to není jen tak ledajaký bicykl, nýbrž vycházející televizní hvežda, přinejmenším alespoň její odlesk :-)


14. 3. 2011
Jízdní řád Eska neboli příměstských železničních linek pro rok 2011 je již k dispozici. Stáhněte, (nejlépe barevně) vytiskněte a do batohu dejte. It can come in handy one day...


9. 3. 2011
V sobotu jsme s Vikoušem přivítali jaro v sedlech našich ořů a zároveň zahájili letošní zahrádkovou sezónu. Dokonce jsme obrazili zahrádky dvě (u Trojského kanálu a na bobovce na Proseku)!!! Podvečerní západ slunce byl po té studené zimě dlouho očekávaným ohlášením příchodu teplejší části roku králíka.

A nakonec ne Japonec, ale jeden německý kutil, který si vyrobil šlapací cirkulárku! Ať tento nápad může někomu přijít uhozený, mně se líbí. Při řezání dřeva na zimu nejen že Herr Bastler nezasmraďuje ovzduší, ale navíc jej provoz cirkulárky nic nestojí a ještě ušetří za spinning :-)


25. 2. 2011
Světlo světa spatřil další zajímavý cykloturistický projekt. Jedná se o zatím pět cyklistických tras, které propojují památné stromy v Praze a jejím blízkém okolí. Při absolvování "královské etapy" (trasa č. 1) z konečné stanice metra C v Letňanech na druhou konečnou na Hájích vás čeká cca 40km trasa, na níž potkáte skoro 60 zasloužilých stromovousů. To je v průměru 1,5 stromu na kilometr!

Ze serveru Pražské památné stromy jsem si vypůjčil i tento zajímavý úvod:
Praha není jenom pokladnicí historických budov, muzeí, galerií, divadel, paneláků, obchodních center, ale jsou i místa, kde je krásná příroda. Je zde 89 maloplošných chráněných území, 12 evropsky významných lokalit Natura 2000, 12 přírodních parků a v neposlední řadě i památné stromy. Těch je v Praze nyní vyhlášeno neuvěřitelných 196 jedinců.
I ve městech nalezneme tu příslovečnou matku přírodu. Jen vědět, kde ji hledat.


9. 2. 2011
Konečně jsem si zkusil vyrobit animovaný GIF. Ovšem barevné fotky ze Singlu pod Smrkem, jejich prokládání a moje "umění" vyšroubovaly velikost souboru na skoro 1,5 MB. Kdyby se vám kvůli tomu hroutil počítač, prosím o shovívavost. Příště se polepším :-)

Ovšem daleko větší "umělec" je cyklista-smažka Riccardo Ricco! Ten po nepovedeném pokusu o krevní doping skončil nejen profesionální sportovní kariéru, ale málem i svůj život amatérského lapiducha z domácí transfuzní stanice u lednice...


24. 1. 2011
Dobrodošli v novém roce!
Letos se musíme s kucíma konečně vypravit na ty Rychlebské stezky. Lokálové se oproti Singltreku pod Smrkem pilně činí.


Archiv 2016

Archiv 2015

Archiv 2014

Archiv 2013

Archiv 2012

Archiv 2011

Archiv 2010

Archiv 2009

Archiv 2008

Archiv 2007

alesh@seznam.cz